قصاص یا بخشش؟ حمید صفت پای چوبه ی دار

قصاص یا بخشش؟ حمید صفت پای چوبه ی دار

اعتراض وکیل مدافع به قصاص حمید صفت

وکیل مدافع حمید صفت گفت که به حکم صادره موکلش مبنی بر قصاص حمید صفت اعتراض می‌کند. پرونده با فرجام‌خواهی به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.

عسگر قاسمی آقباش اظهار کرد: حکم قصاص موکلم به بنده ابلاغ شده است. بنده و  آقای عزیزمحمدی، دیگر وکیل پرونده، ظرف ۲۰ روز از تاریخ ابلاغ حکم فرصت داریم، نسبت به حکم صادره فرجام‌خواهی کنیم.او افزود: به حکم (قصاص حمید صفت )صادره اعتراض خواهیم کرد و پرونده با فرجام‌خواهی ما به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود.
پرونده ی جنایی رپر معروف ایرانی حمید صفت در 24 مرداد ماه 1396 گشوده شد. او به اتهام قتل عمدی پدر خوانده‌اش در دادگاه کیفری یک استان تهران از خود دفاع کرد و روانه زندان شد.

دانلود موزیک های رپ از رسانه بزرگ مستر وان موزیک

اظهارت قاتل نسبت به قتل شوهر مادرش

درباره جزئیات حادثه و مرگ شوهرمادرش به سجاد منافی‌آذر؛ بازپرس ویژه قتل پایتخت گفت: پدر و مادرم زمانیکه کودک بودم از هم جدا شدند و مادرم حدود 12 سال قبل با هوشنگ ازدواج کرد. هوشنگ در آلمان یک مغازه داشت. همراه با مادرم در آنجا زندگی می‌کردند و هر چند وقت یک‌بار با مادرم به ایران می‌آمدند. مادرم و هوشنگ در خانه‌ای در خیابان شیخ‌بهایی ساکن بودند و وسایل من نیز آنجا بود اما اکثراً در محل کارم ساکن بودم.

طبق گفته های حمید صفت حدود ساعت 13 آن روز (24 مرداد) به خانه ی مادرش رفت. و پی برد پدر خوانده اش مادرش را کتک زده. این عمل باعث برانگیخه شدن او شد و سرانجام منجر به دعوا بین هوشنگ ( پدر خوانده اش ) و حمید صفت شد. که ناپدری او در بیمارستان فوت کرد و متهم بازداشت شد

قصاص حمید صفت

او در بازجویی‌های اولیه مدعی شد که با پدرخوانده‌اش درگیر شده. اما ضربه‌ای که کشنده باشد به وی نزده است. او گفت: روز حادثه با مقتول بحثم شد و یک گلدان برداشتم و به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم. بعد به سمتش رفتم و ضربه‌ای به صورتش زدم. همسایه‌ها با شنیدن صدای دعوا مقابل خانه ما آمدند و دعوا خاتمه یافت. من و مادرم از خانه خارج شدیم.

آزادی رپر ایرانی با وثیقه ی 500 میلیونی

رسیدگی به این پرونده در شرایطی در دادسرای امور جنایی تهران ادامه داشت. که چندین مرتبه کمیسیون پزشکی تشکیل شد و هر بار نظر متفاوتی ارائه شد. با اینکه در نظریه اولیه اعلام شده بود متوفی به دلیل اصابت جسم سخت به سرش جانش را از دست داده. اما نظریه‌های بعدی نظریه اولیه را رد کرد. همین موضوع باعث شد خواننده جوان  در ششم خرداد سال 97 برای مدتی با سپردن وثیقه از زندان آزاد شود.

جزئیات حکم و دادگاه حمید صفت

در اواخر سال ۹۹ با اعتراض اولیای دم به آزادی وی، این بار پرونده به کمیسیون ۱۱ نفره پزشکی قانونی فرستاده شد. و برای برطرف‌ شدن ابهامات، بازپرس رسیدگی‌کننده به پرونده در دادسرای جنایی تهران، دستور تشکیل هیأت 11نفر متخصصان پزشکی قانونی را صادر کرد. این بار، اما اعضای کمیسیون اعلام کردند علاوه بر جراحات روز حادثه، بیماری‌های زمینه‌ای متوفی مانند فشار خون و بیماری قلبی نیز در مرگ او مؤثر بوده است. در این شرایط بود که پرونده حمید با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست با اتهام مباشرت در قتل عمدی به دادگاه فرستاده شد.

جلسه دوم دادگاه حمید صفت رپر معروف با اتهام قتل عمد «هوشنگ» پدر خوانده‌اش دوشنبه (۱۸ اسفندماه) در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان با حضور هیات قضایی و قاضی متین راسخ، متهم، وکلای متهم، اولیای دم وکلای اولیای دم، مادر متهم و تعدادی از دوستان متهم و امین مقتول برگزار شد.

در جلسه گذشته که شنبه (۱۶ اسفندماه) برگزار شد. نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و از طرف سه فرزند مقتول که مقیم خارج از کشور هستند، درخواست قصاص را مطرح کرد

رئیس دادگاه در ابتدای این جلسه گفت: قرار بود جلسه ساعت ۹:۳۰ جلسه برگزار شود، اما ما از ساعت ۷:۳۰ جلسه‌ای با حضور مستشاران برگزار و از یک پزشک فوق تخصص دعوت کردیم تا قبل از دادگاه به مطالعه دقیق پرونده و ویدیو اسکن سر مقتول بپردازد و علت تاخیر برگزاری جلسه همین بود

سهیل پسر قربانی خواستار قصاص است!

قاضی متین راسخ سپس از سهیل پسر قربانی خواست تا در جایگاه ویژه قرار بگیرد. وی خطاب به دادگاه گفت: من از حمید به اتهام مباشرت در قتل پدرم و از مادرش به اتهام معاونت در قتل شکایت دارم

در ادامه جلسه قاضی گفت: مادر حمید از این اتهام تبرئه شده است و سهیل به دادگاه گفت: حمید باید از خود دفاع کند تا من درخواستم را مبنی بر قصاص یا گذشت اعلام کنم

پس از ده دقیقه تنفس در ادامه بار دیگر پسر قربانی رو به روی قضات ایستاد و درخواست قصاص خواننده رپ را مطرح کرد وی ادامه داد پدرم ۱۰ سال با حمید و مادرش زندگی می‌کرد. حمید از بیماری پدرم مطلع بود و به همین خاطر درخواست قصاص حمید صفت را دارم

قاضی خطاب به سهیل گفت: یکی از برادرانت به نام توماس که در خارج از کشور است درخواستی را مطرح نکرده است. او احتمالا به قوانین حقوقی ایران آگاهی ندارد، آیا حاضرید سهم دیه او را بدهید؟که سهیل در پاسخ به قاضی گفت: بله، حاضرم دیه را بپردازم تا حمید قصاص شود

در ادامه دادگاه متهم در جایگاه دفاع ایستاد و گفت: قبل از هر چیز طلب عفو و بخشش دارم. من خصوصا از سهیل که در دادگاه حاضر است، عذرخواهی می‌کنم

قصاص حمید صفت

حمید صفت: من قتل را قبول ندارم

سپس گفت: من اتهام قتل را قبول ندارم. گفته شده من با دست ضرباتی به هوشنگ زده‌ام؛ اما ضرباتی که به او وارد کردم ضربه‌ای کشنده نبود. من فقط او را هل دادم. وقتی مرا بازداشت کردند و به دادسرا بردند، مادرم به آنجا احضار شد. چون نمی‌خواستم مادرم به دادسرا بیاید به دروغ گفتم ضربه‌هایی به مقتول زدم، اما ضربه‌ها سنگین نبود که منجر به مرگ شود

قاضی از دوست حمید خواست تا جلوی حمید قرار گیرد و به حمید صفت گفت تا صحنه درگیری را بازسازی کند حمید کنار یکی از دوستانش ایستاد و صحنه درگیری را بازسازی کرد

متهم پس از بازسازی صحنه درگیری در دادگاه گفت: در آن درگیری مادرم بین من و حاج آقا بود. من حاج آقا را هل دادم و می خواستم جلوی حمله او را بگیرم .او به سمت آشپزخانه رفت و من فکر می‌کردم قصد دارد چاقو بردارد، به همین خاطر مانع او شدم. من لیوانی را برداشتم و به زمین کوبیدم تا هوشنگ را بترسانم اما گلدانی را به دیوار پرت کردم. باور کنید ضربه‌ای به سر او نزدم

در پی پرسش قاضی که ایا از بیماری پدر ناخوانده اش مطلع بوده است وی جواب داد که فقط بیماری قند او را میدانسته و چندین بار از کیش برای او خودکار قلم داروی انسولین فرستاده بود.

قاضی متین راسخ پرسید:چند سال با او زندگی کردی؟

حمید: ۱۰ سال.

قاضی از حمید پرسید: وقتی پدر و مادرت از هم جدا شدند با چه کسی زندگی می کردی؟

حمید پاسخ داد: چند سال با پدرم زندگی می‌کردم. سپس پیش مادرم رفتم. اما این اواخر بیشتر در استودیو می ماندم.

حضور مادر حمید صفت در دادگاه

در ادامه جلسه دادگاه قاضی از مادر حمید صفت خواست روبه روی قضات قرار بگیرد و از او پرسید: هوشنگ چند سال قبل عمل قلب انجام داده بود؟

مهناز پاسخ داد: حدود ۵ یا ۶ ماه قبل از این ماجرا.

قصاص حمید صفت
حمید صفت به همراه مادرش در کربلا

قاضی رو به متهم گفت: چطور نمی‌دانستی ناپدری‌ات به تازگی عمل قلب انجام داده است.

حمیدصفت پاسخ داد: مادرم و حاجی بیشتر اوقات
در آلمان زندگی می‌کردند و من هم بیشتر وقتم را در استودیو بودم. به همین خاطر از عمل قلب او اطلاعی نداشتم.

در ادامه جلسه دادگاه عزیز محمدی، وکیل متهم دفاع پرداخت و اظهارنظر کارشناسان کمیسیون پزشکی قانونی را مرور کرد. وی گفت: در کمیسیون‌های اولیه اعلام شده بود، عمل موکلم درصدی در مرگ قربانی موثر بوده است و به همین خاطر بنا به بند پ ماده ۲۹۰ برای حمید صفت اتهام قتل عمد گرفته شد. اما موکلم در هیچ کجای پرونده اقرار نکرده با جسم سخت ضربه‌ای به قربانی زده است.

وی ادامه داد: با توجه به شواهد موجود در پرونده، عمل موکلم موجب تشدید در قتل بوده و اتهام شروع به قتل متوجه او نیست. اما دادسرا به بند پ استناد کرده است و این بند زمانی مصداق پیدا می‌کند. که عمل انجام شده مستقیم و بدون عوامل دیگر منجر به فوت شود.

دادستان اظهار کرد نزاع بین حمید صفت و پدرش تمام عیار بوده!

در ادامه جلسه نماینده دادستان اجازه خواست تا صحبت کند.

وی گفت: این نزاع پدر و فرزندی نبوده است و یک نزاع تمام عیار بوده است. ضربات وارد شده نیز سنگین بوده است. متهم گفته من قصد ترساندن او را داشتم و این کار عامدانه بوده است.

قاضی دوباره با فراخواندن حمید به جایگاه از او پرسید به عنوان آخرین دفاعیات خود آیا صحبتی دارد.

حمید با آمدن به جایگاه در آخرین دفاعیات خود در این جلسه از دادگاه طلب عفو و بخشش کرد و گفت: هوشنگ جای پدرم بود و من هرگز فکر نمی‌کردم مشاجره میان ما باعث مرگ او شود. من از سهیل طلب بخشش می‌کنم و از دادگاه طلب کمک دارم.

در صورتی که این حکم در دیوان عالی کشور نیز تأیید شود تنها راه نجات حمید صفت از قصاص چوبه دار جلب رضایت اولیای دم خواهد بود.

درخواست رضا صادقی برای بخشش حمید صفت

mr1music.ir

رضا صادقی خواننده ی محبوب و عزیز کشورمان با انتشار پستی در صفحه ی اینستاگرام خود خواستار عفو حمید صفت از قصاص شد.

من این جوون و ندیدم و آشنایی باهاش از موسیقیش دارم، نمیدونم دنیاش چه شکلیه. اما می‌دونم دنیای مردمش براش مهمه، حال مردمش براش عزیزه و از همه مهمتر درد مردمش براش درد خودشه ….

امروز خبری شنیدم از “قصاص” که دعا می‌کنم صحت نداشته باشه ….
خانواده مرحوم کاملا حق دارن قلبشون شکسته باشه و خشم داشته باشن.اما به عنوان یه کمترین اهل هنر و سرزمینم و ریشِ سفیدی که دارم. خواهش می کنم و حتی التماس می کنم از این خانواده داغ دیده، با بخشش و بزرگیشون کام مردم و شیرین کنن. روزای تلخیه و شک ندارم شما این تلخی رو از همه بیشتر لمس کردین. پس تمنا دارم با بزرگیتون دل مردم و اول سالی شاد کنید که قطعا کار آسونی نیست اما از شما بعید نیست این بخشش ….
از همه مردم عزیزم بخصوص هنرمندان خواهش دارم، تقاضای بخشش کنن برای حمید، یه جوون که آینده می‌تونه جلو راهش باشه با کلی اتفاق خوب ..
دوستان سکوت نکنید، این سکوت فقط حسرت و شرم به بار میاره

دانلود تمامی آهنگ های رضا صادقی از رسانه بزرگ مستر وان موزیک

برای اطلاع از اخبار و حواشی خوانندگان به شبکه های اجتمایی ما بپیوندید :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *